W odległości mniejszej niż 130 km od Malborska położona jest malownicza miejscowość Człuchów.  Jest jednym z ciekawszych miast na terenie województwa pomorskiego.

To miasto zachwyca licznymi budowlami z cegły, która pochodzi z dawnej… krzyżackiej twierdzy. Taką decyzję wydał król pruski Fryderyk Wilhelm, tak też się wkrótce stało. Dziś niewiele śladów zachowało się w tym mieście po Krzyżakach, zaś tylko nieliczni pamiętają jeszcze o tym, że swego czasu był Człuchów siedzibą komtura o strategicznym znaczeniu.

Malbork a Człuchów

Znajdująca się tu twierdza była uważana za jedną z najpiękniejszych budowli krzyżackich, zaś większe znaczenie miał tylko Malbork.

Człuchów to miasto o naturalnych walorach obronnych, które zostały docenione już przez Słowian. Z tego też powodu tu właśnie powstała z czasem siedziba komtura. Jego zamek, zbudowany w XIV wieku, posiadał aż 11 bram, zaś jego grube mury zapewniały skuteczną obronę przed wrogami. Załoga w zamku w XV wieku liczyła sobie około tysiąca osób, co najlepiej może świadczyć o wielkiej roli tego miasta.

Mimo poważnych zniszczeń w okresie II wojny światowej ocalały ciekawe zabytki miejskie. Które z nich koniecznie powinni zobaczyć przybywający tu turyści?

Warto zwrócić uwagę na historyczny układ przestrzenny miasta oraz na nieliczne pozostałości krzyżackiej twierdzy. Wieża zamkowa jest nie tylko jedyną pamiątką po zamku, ale i doskonałym punktem widokowym. W centrum miasta zachował się kościół św. Jakuba z XVII wieku, zaś w pobliżu zamku – kościół ewangelicki z I połowy XIX wieku. Warto odwiedzić również tutejszy dwór, w którym obecnie mieści się muzeum regionalne. Miłośnicy turystyki aktywnej mogą zaś Człuchów potraktować jako bazę wypadową na teren Borów Tucholskich.