Położone w odległości ok 115 kilometrów od Malborka – Swarzewo to miejscowość dość dobrze znana turystom, a to za sprawą znajdującej się tu figurki Matki Boskiej, uznawanej za cudowną.

O wsi zrobiło się również głośno w chwili, gdy na jej terenie odnalezione zostały groby skrzynkowe. Przez wieki była to spokojna osada rybacka, w której czas płynął powoli. Atmosfera spokoju i pewnej beztroski zachowała się tu zresztą do dnia dzisiejszego. To jedna z ciekawszych miejscowości, którą mogą zachęcić do wypoczynku na swym terenie Kaszuby.

Najcenniejszym zabytkiem wsi jest neogotycki kościół znajdujący się w centralnej części wsi. Zbudowano go pod koniec XIX stulecia w miejscu poprzednich kościołów. Świątynia z czerwonej cegły może zaskoczyć pięknem swego wnętrza i bogactwem dekoracji.

To, co najcenniejsze, można zobaczyć w ołtarzu głównym. To wspomniana już figurka Matki Boskiej. Powstała ona najprawdopodobniej w XV wieku i jest otoczona szacunkiem przez wiernych z całej okolicy. Według legendy figurka ta pierwotnie miała znajdować się w jednym z kościołów na terenie Gdańska, jednak zbieg okoliczności sprawił, że zamiast do świątyni w tym mieście trafiła ona do Swarzewa. Innym cennym elementem wyposażenia kościelnego wnętrza jest obraz z XVII wieku, na którym przedstawione zostały dzieje słynnej rzeźby. Inną ciekawostką we wsi jest studzienka, z której każdy może zaczerpnąć cudownej wody.

Swarzewo ma szansę stać się popularną wśród turystów miejscowością, czemu sprzyja jej położenie na malowniczej Mierzei Helskiej. Z pobliskiego Władysławowa można się tu dostać bez problemów, a sama wieś z pewnością zasługuje na uwagę.