Zamek w Malborku to jedna z najcenniejszych perełek architektury, z jakimi możemy się spotkać w trakcie wycieczki po Żuławach. Ta gotycka budowla, od 700 lat dumnie wznosząca się nad Nogatem, wzbudza zachwyt swymi rozmiarami oraz swą formą. Jest to jednocześnie cenna pamiątka, dzięki której w czasie wycieczki po Żuławach możemy poszerzać swą wiedzę na temat historii oraz sztuki.

Co warto wiedzieć o malborskim zamku?

Krzyżacka twierdza, z której tak dumny jest Malbork, to wyjątkowy obiekt. Jego budowę rozpoczęto w drugiej połowie XIII wieku, kiedy tu Krzyżacy upatrzyli sobie wzgórze nad Nogatem i postanowili, iż stanie się ono centralnym punktem zakonnego państwa. Budowa trwała etapami. Jaki pierwszy powstał Zamek Wysoki, wznoszony jako siedziba konwentu. Nieco później powstał Zamek Średni – bardziej reprezentacyjna część kompleksu, kojarzona dziś przede wszystkim z Pałacem Wielkich Mistrzów oraz wielkim refektarzem. Częścią wielkiego kompleksu zamkowego jest też Podzamcze (Zamek Niski), na terenie którego mieściły się obiekty o znaczeniu gospodarczym. W ten sposób powstał potężny kompleks zamkowy, liczący sobie około 21 ha powierzchni.

Zamek ten jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Polsce, a dzięki działającemu tu od lat 60-tych XX wieku muzeum, każdy z nas może się nacieszyć jego widokiem. Piękne wnętrza oraz ciekawe kolekcje militariów, gotyckich rzeźb i wyrobów z bursztynu sprawiają, iż wizyta w tym miejscu staje się wyjątkowym doświadczeniem. Wpis na listę UNESCO stał się kolejnym czynnikiem, który przyciąga tu turystów nie tylko z Polski, ale z wielu zakątków świata. Ten zamek to perełka architektury, obok której nie można przejść obojętnie, a czas spędzony w jej murach z pewnością nie będzie czasem straconym.