Wszyscy boimy się samotnego biwakowania, prawda? Jednak im bardziej wychodzisz ze swojej strefy komfortu, tym większa przygoda. Tego typu wypady pozwalają na wędrówki we własnym tempie, gotowanie ulubionych posiłków i wędrowanie tyle, ile chcesz. Ponadto, chociaż biwakowanie w pojedynkę może być trudniejsze niż biwakowanie w grupie, jest to sposób na sprawdzenie swoich umiejętności outdoorowych i zdobycie większej pewności siebie na przyszłość.

Jak biwakować samemu krok po kroku?

Zorganizuj swoją trasę przed wyruszeniem w drogę

Podróżowanie i biwakowanie w pojedynkę może pozostawić cię w trudnej sytuacji, więc bycie przygotowanym jest niezbędne w tej sytuacji. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby upewnić się, że jesteś przygotowany, jest sporządzenie listy kontrolnej przed wyjściem z domu.

Zawsze monitoruj swoją lokalizację

Najważniejszą częścią przygotowania jest powiedzenie komuś bliskiemu, jaki jest twój plan podróży itp. ponieważ ta osoba będzie tą, która pomoże CI w razie nagłego wypadku lub będzie mogła zaalarmować służby.

Sprawdź prognozę pogody

Podczas samotnego biwakowania bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę warunki pogodowe panujące w miejscu docelowym. Sprawdź swój sprzęt, odzież i zapasy pod kątem prognozy pogody i upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany.

Wybierz znane Ci miejsce

Znajomość terytorium oznacza jedną rzecz mniej do martwienia się. Poczujesz się też bezpieczniej, bo będziesz wiedział, czego się spodziewać. Polecamy szlaki turystyczne w Wodzisławie Śląskim, gdzie znajdziesz bezpieczne warunki do biwakowania solo.

Zabierz wystarczającą ilość jedzenia i wody

Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, czy nie zostaniesz dłużej niż planowałeś lub czy coś nie pójdzie nie tak. Ważne jest również, aby mieć przy sobie filtr do wody, a także różne napoje. Zawsze pozostań nawodniony, aby uniknąć możliwego odwodnienia, które odbije się na twojej wydajności. Dobrze jest mieć jedzenie, które można jeść w każdej sytuacji, np. jedzenie w puszce.

Poznaj innych obozowiczów

Bądź świadomy terenu, na którym biwakujesz, ludzi wokół ciebie i tego, czy w pobliżu są inni biwakowicze. Jeśli to możliwe, socjalizuj się z nimi, ponieważ będą twoimi sąsiadami i prawdopodobnie sojusznikami w przypadku zagrożenia.