Dla tych, którzy interesują się historią Zakonu Krzyżackiego, oraz dla tych, których fascynują średniowieczne budowle obronne, Malbork bez wątpienia stanie się ciekawym celem wycieczki.

Dlaczego? Bo to właśnie w tym mieście czeka na nas potężna, gotycka twierdza, której zwiedzenie może się okazać wyjątkową przygodą oraz wspaniałą lekcją historii.

Co warto wiedzieć na temat tego zamku w Malborku?

Zamek w Malborku to przede wszystkim budowla o wyjątkowych rozmiarach, obok której nie można przejść obojętnie. Cały kompleks składa się w sumie z trzech części: Przedzamcza, Zamku Średniego i Wysokiego, na terenie którego czeka słynny kościół Maryi Panny. Co można zobaczyć w trakcie zwiedzania tego kompleksu? Ciekawie prezentuje się Przedzamcze z zabudowaniami gospodarczymi, wielkie wrażenie robi też dziedziniec Zamku Średniego. Posągi Wielkich Mistrzów Zakonu, jadalnia, kapitularz czy ogromna kuchnia, w której przyrządzano posiłki dla zakonników – wszystkie te atrakcje mogą zrobić wielkie wrażenie na gościach odwiedzających Malbork. Dumą zamku jest też wspomniany już kościół Maryi Panny, do którego z pewnością warto zajrzeć. Zamek w Malborku to nie tylko pomieszczenia, z których dawniej korzystali zakonnicy. To również ciekawe wystawy, którym również warto poświęcić swój czas. Dzięki temu można poznać dzieje zakonu krzyżackiego oraz zobaczyć, z jakiego uzbrojenia korzystano w okresie średniowiecza.

Nie lada gratką jest tu również kolekcja dzieł sztuki wykonanych z bursztynu, która cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów z całego świata. Warto też wybrać się na spacer nad Nogat i spojrzeć na zamek krzyżacki w Malborku z pewnej odległości. Dopiero wtedy można w pełni docenić jego piękno i potęgę, a przy okazji nacieszyć się wyjątkową atmosferą Malborka – wspaniałego miasta, na terenie którego z cennymi pamiątkami z czasów średniowiecza można się spotkać niemal na każdym kroku.