Szlak Krzyżowców to wspaniała trasa turystyczna, której pokonanie dostarczy niezapomnianych wrażeń wszystkim miłośnikom historii. Co można zobaczyć w trakcie takiej wycieczki?
Wyprawa śladem polskich Krzyżowców, czyli uczestników krucjat, jest świetną okazją do zapoznania się z losami takich zgromadzeń zakonnych, jak joannici, templariusze czy Krzyżacy. Ciekawych pamiątek, które pozostawili po sobie zakonnicy, jest wiele. Na terenie Pojezierza Pomorskiego połączyła je trasa turystyczna, która liczy sobie 550 km długości. Szlak ten łączy Cedynię z Malborkiem, choć ciekawych miejscowości jest tu znacznie więcej. Jakie atrakcje czekają na turystów pokonujących tę trasę?
Już sama Cedynia, w której zaczyna się Polski Szlak Krzyżowców, może zrobić ogromne wrażenie na zwiedzających. To miejsce znane jest ze zwycięskiej bitwy, stoczonej tu między wojskami Mieszka I i jego brata Czcibora, a wojskami margrabiego saskiego Hodona. Z czasem Cedynia została zajęta przez Krzyżaków, którzy uczynili z niej jeden ze swych ważniejszych grodów obronnych. Jedną z tych pamiątek, które zakonnicy pozostawili tu po sobie, jest kościół NNMP z XIII wieku, do którego z pewnością warto zajrzeć.
Innym, bardzo ważnym punktem na tej trasie turystycznej, jest Myślibórz. Na jego terenie zachowało się wiele ciekawych zabytków z XIII i XIV wieku. Jednym z tych najważniejszych jest Kapliczka Jerozolimska, dzięki której miejscowość ta stała się jednym z atrakcyjniejszych punktów na Polskim Szlaku Krzyżowców. Co jeszcze warto zobaczyć na tym szlaku? Ciekawym punktem jest Chojna, znana z warowni templariuszy i joannitów, kusza też Chojnice, znane z pokrzyżackiej bazyliki Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Pozostałości zamku krzyżackiego w Człuchowie oraz potężna warownia w Malborku – oto kolejne atrakcje, których w czasie wycieczki Polskim Szlakiem Krzyżowców nie można pominąć.