Na terenie Polski nie brak ciekawych zabytków, które przypominają nam o Krzyżakach. Są to przede wszystkim zamki, których majestatyczne sylwetki do dziś robią wrażenie na zwiedzających.
Gdzie szukać najciekawszych obiektów tego typu? Dla tych turystów, których fascynuje historia i krzyżackie budowle, niezwykle interesującym celem wycieczki będzie Kwidzyn. Czym zachwyca tutejszy zamek?
Krzyżacki zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie to cenny zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie. Wzniesiony w 1233 roku, przebudowany na przełomie XIII i XIV wieku, służył jako siedziba kanoników kapituły. W swej historii zamek ten był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. W 1410 roku w jego murach gościł król Władysław Jagiełło, który zatrzymał się w Kwidzyniu w czasie drogi powrotnej spod Malborka. W 1440 roku, w kwidzyńskim ratuszu, odbył się zjazd założycielski Związku Pruskiego. W XV wieku zamek często przechodził z rąk do rąk, raz będąc własnością Krzyżaków, raz Polaków. Po II pokoju toruńskim, zamek pozostał w rękach zakonu, a po jego sekularyzacji władzę nad nim przejęli pruscy urzędnicy.
W czasach księcia Albrechta urządzono tu mieszkania dla urzędników i oficerów, z kolei w XVIII wieku część zamkowych pomieszczeń przeznaczono na siedzibę sądu. Choć część budowli została rozebrana, zamek ten do dziś wywiera ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających. Wspaniale prezentują się oryginalne piwnice oraz krużganki, kuszą też zamkowe lochy, w których można zobaczyć ciekawą wystawę na temat dawnych narzędzi tortur. Kwidzyn najbardziej znany jest jednak z wieży latrynowej, do której prowadzi imponujący ganek. Liczy on sobie ponad 50 metrów długości i sprawia, że budowla ta intryguje niespotykaną gdzie indziej sylwetką.
Powodów, dla których warto zajrzeć na teren Kwidzyna, jest sporo. Ciekawa okolica, dobre zagospodarowanie oraz historia, o której przypomina m. in. potężny zamek – oto atrakcje, dzięki którym miejscowość ta już dawno stała się popularnym celem turystycznych wypraw.